Klip Çekimi

Klip çekimi fiyatları mix-mastering ve aranjesi tamamlanmış şarkılarınız için yazılacak senaryoya göre değişmektedir.

Örnek Paket Fiyatlarını öğrenmek için tıklayın. Bu fırsatı kaçırmayın!

Klip çekimi, bir müzik sanatçısı için yapılan görsel bir tanıtımdır. Klip çekimi, mastering- aranje gibi işlemleri tamamlanmış özgün bir beste için yapılabildiği gibi, beste ve söz yazarlığı başkasına ait olan bir müzik (cover) için de yapılabilmektedir.

Klip çekimi yaptırmak isteyen bir müzik sanatçısı müziğin söz- beste ve müzik kurgusuna uygun düşen video klip içeriği vasıtasıyla müziğinin daha fazla popüler olmasını (daha büyük hedef kitleye ulaşmasını) sağlayabilir.

Klip çekimi yaptırmak isteyen sanatçılar öncelikle müziklerinin ruhunu anlayabilecek bir klip yönetmeni bulmalı, yönetmen ve müzik sanatçısı üzerinde mesai harcayarak klip çekimini tamamlamalıdır.

Klip Çekimi Yaptığımız Sanatçılar

Direnç
Gel Benimle
Yiğit Sarıkaya
Yakın Yıkın
Harun Sürek
Terk-i Diyar
Engin Atalay
Zamanla
Nebula
Aşk Danışmaz
KRISTINA
NEKA DA GOVORYOT
Ramadan Muminoğlu
En Güzel Kader
Polemick
Alev Alıyor Dünyam
Sementa Düzyol
Aşk Vurur
Bülent Ünal
Ela Gözlü Pirim Geldi
Bekir Matur
Dağdan Dağa

Klip Çekimi Yapıyor Olduğumuz Sanatçılar

* Murat Maytahan’ın “Kala Kala” teklisinin klibi tamamlanmıştır. Montaj aşamasındadır.

* Berktuğ’un 3 klibi meyfilm tarafından çekilecektir.

* Eskiye Dair’in Zühtü teklisi meyfilm tarafından çekilecektir.

Klip Çekimi İçin Neler Gereklidir?

Aranjesi Yapılmış Bir Müzik- Parça (Single)

Klip Yönetmeni

Kamera+ Lens ve Çekim Araçları- Görüntü Yönetmeni

Işık ve Araçlar- Işık Şefi

Stilist- Danışman

Manager ve Konsept Danışmanı

Kostüm- Makyöz ve Kuaför

Klip için Senaryo Yazımı

Çekim Mekanlarının Belirlenmesi

Çekim Yapılması

Kurgu+ Montaj+ Coloring- Editing

Klip Çekimi Nasıl Yapılır?

Klip çekimi yapılabilmesi için öncelikle aranjesi yapılmış bir müziğe ihtiyaç duyulur. Daha sonra sanatçı ya da sanatçının menajeri klibi tamamlayabilecek yetkinlikte bir yönetmen ile anlaşır. Yönetmen- Sanatçı ve Menajer klip konusu üzerinde çalışmak üzere bir toplantı gerçekleştirirler. Bu toplantı sonrasında klip çekim tarihi ve prodüksiyon koşulları belirlenir. Yönetmen çekim şartlarına ve tarihine uygun olarak kendi çekim ekibini toplamak ve düzenlemek zorundadır. Yapımcı ise yönetmen ile anlaşılan ücreti klip tamamlandığında teslim etmek durumundadır.

Toplantıda belirlenen tarihte klip çekilir. Çekim yapılan ham görüntüler yönetmen ve montajcının ortak hazırladığı bir kaba kurguyla sanatçı ve menajere sunulur. Son revizeler de yapıldıktan sonra renk (color correction) ve yaratıcı efektler uygulanır. Son olarak klip internet ve tv medya ortamlarında yayınlanabilecek şekilde hazırlanır. Kj (Lower Third) bilgileri de yazıldıktan sonra klip artık hazırdır.

Klip videosu çekimi ve montaj işlemleri tamamlandığında daha önceden hazırlanan medya planlama stratejisi doğrultusunda klibin gerekli yayın izinlerini alınır. Klip tv platformunda, sosyal medya platformlarında ve vimeo- you tube gibi video platformlarında yayınlanır.  Sanatçı reklam yapılabilmesi adına programlara konuk edilir, ücretli reklamlar verilir. Netd Müzik youtube kanalı şu sıralar en çok klibin yayınlandığı alandır.

Bazı müzik prodüksiyon firmaları gerekli izni alınmış klipleri netd müziğe yükleyebildikleri gibi birkaç önemli firmada klipleri kendi you tube kanallarına yüklemektedirler. (Poll Production, Sony, Üç Adım Müzik, Müzik Play vs.)

Klip Çekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Klip çekimi fiyatları yönetmen, kamera ve diğer prodüksiyon masraflarına göre kabaca aşağıdaki gibi fiyatlandırılabilir. Bu fiyatlar paket fiyatlardır, bu yüzden prodüksiyon koşullarına göre fiyatlar değişebilmektedir.

Örneğin bir klipte eğer havadan çekim yapılacak olursa buna bağlı drone ve drone operatörü geleceğinden dolayı maliyet artacaktır. Yine bunun gibi farklı görüntü yönetmenleri, farklı kameralar, farklı lens setleri fiyatı değiştirecektir. Manuel sinema lensleri ve bağlı oldukları video kameralar autofocus yapmadığından dolayı focuspuller bir operatöre ihtiyaç duyulur. Bu da doğal olarak maliyet demektir.

Klip Çekimi Fiyatları - meyfilm

1. Paket

Genelde tek mekanda profesyonel ışıklar yardımıyla mobil bir ekiple hareket edilir. Havadan çekim, kamera hareket aksesuarı ve yaratıcı efektler fiyatı arttırmaktadır.
3.000- 5.000 TL
HD-2k-4k  Çözünürlük
1-3 Farklı Mekan
Kameraman ve Asistanı
Tripod- Slider- Ronin- Drone
Işık Araçları
Klip Müzik Montajı
Bant Bilgileri
Kurgu ve Son Çıktı
4 Günde Teslim

2. Paket

Genellikle yaratıcı geçiş efektleri kullanılır. Senaryoya göre farklı bir çok mekan bulunabilir. Havadan çekim ve kamera titremesini önlemek için gimble kullanılır. Bağımsız sanatçılar için uygundur.
5.000- 10.000 TL
4K Çözünürlük
Senaryolaştırma
Ritmik Kurgu- Hikayeleştirme
Yönetmen ve Asistanı
Görüntü Yönetmeni
4k (3840*2160) Görüntü Kaydı
Tripod ve Slider
Ronin- Zhiyun Crane
Dji Phantom 4 Pro- Dji Inspire Z5
Geniş Alan Aydınlatma Işık Araçları
Klip Müzik Montajı
Bant Bilgileri ve Geçiş Efektleri
Kurgu ve Son Çıktı (4K Çıktı)
4 Günde Teslim

3. Paket

Kamera sistemi genellikle mini Alexa+ Sony Prime ya da Zeiss Ultra Prime lens seti olur. Video model, araç, çekim yeri ayarlanması gibi detayları da içerir.
10.000 TL- Üstü
4K Çözünürlük- Mini Alexa Set
Konuya Göre Opsiyonel Mekan
Senaryolaştırma
Ritmik Kurgu- Hikayeleştirme
Yönetmen ve Asistanı
Görüntü Yönetmeni- Operatör- Follow Focus
Işık Şefi- Asistan
*4k (3840*2160) Görüntü Kaydı
Tripod ve Slider
Ronin- Zhiyun Crane
Dji Phantom 4 Pro- Dji Inspire Z5 
Geniş Alan Aydınlatma Işık Araçları
Klip Müzik Montajı (4k Çıktı)
Bant Bilgileri ve Geçiş Efektleri
Kurgu ve Son Çıktı
5 Günde Teslim

Klip Çekimi Yapan Firmalar Hangileridir?

Klip Çekim Engin Atalay | meyfilmKlip çekimi yapan firmalar içinde bulunan meyfilm olarak her türlü bütçeye uygun kliplerinizi farklı yönetmen, farklı görüntü yönetmenleri ve farklı prodüksiyon aşamalarına göre özenle hazırlıyoruz. Gönül rahatlığıyla bizi tercih edebilirsiniz.

meyfilm, Mehmet Emin Yıldırım tarafından kurulmuş bir firmadır. Mehmet Emin Yıldırım festival yönetmeni filmler yapıp, beş sene civarında sinema eğitimleri verdikten sonra prodüksiyon çalışmalarına hız vermiştir.

meyfilm; Acıbadem Hastanesi, İstanbul Üniversitesi, Arena Bilgisayar, Çatalca Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi gibi bir çok önemli kurum ya da özel firmaya tanıtım ve reklam filmleri çekmiştir. Bu yüzden önemli referansları bulunan bir firmadır.

Klip çekimi yapan firmalar arasında meyfilm’in önemli bir farkı da tüm firma çalışanlarının belirli bir ekole bağlı olması ve aynı kişiden eğitim alıp sektör çalışmalarına başlamasıdır.

Örnek Çalışmalarımız

Klip Çekimi Yapan Yönetmenler Kimlerdir?

Klip Çekimi Bülent Ünal | meyfilmmeyfilm bünyesi içerisinde farklı yönetmenlik çalışmaları yapabilecek, yani farklı klip çekimi yapabilecek birkaç farklı yönetmen bulunmaktadır. Genel anlamda beğenilen bir müziğin klip çekimi çalışmasını Mehmet Emin Yıldırım yapmaktadır.

Klip videosu çalışmasında en önemli unsur iki sanatçının ortak bir paydada buluşabilmesidir. Klip; birbirinden bağımsız yer ve zamanlarda çekilen bir çok görüntünün belirli bir kurgu mantığında birleştirilmesi ile yapılır. Bu yüzden klip çekimi yapan yönetmenler ve müzik klibi yapılan sanatçılar arasında ortak bir ruh yakalanması zorunludur. Genel anlamda bir klip videosunu bir yönetmenle yapıp, istenilen özelliklere ulaşan sanatçılar aynı yönetmenle klip çekimi yapmaya devam etmektedir.

Klip Çekimi Yapan Yönetmenin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Dijital teknolojinin büyümesi ile kamera sistemleri daha kolay ulaşılır hale gelmiştir. Bu yüzden kamera sahibi olan bir çok kişi iyi görüntü alabildikleri için iyi klip çekebileceklerini düşünmeye başlarlar. Aslında bir klip yönetmeninde bulunması gereken en önemli özellik analitik kurgu yeteneğidir.

Klip çekimi yapan yönetmenler; müzik sektörüyle alakalı olmalı, kamera ses ve ışık sistemlerini asgari olarak tanımalı, senaryo yazma yeteneğine sahip, montaj programlarına içerikleri bakımından hakim ve analitik yetenekleri ile videosu yapılacak müziği iyi analiz edebilecek kişilerden seçilmelidir.

You Tube'da En Çok İzlenen Muzik Kanalları Hangileridir?