Dijital Albüm Çıkarmak

Dijital Albüm ÇıkarmakDijital Albüm Çıkarmak

Günümüzde albüm çıkarmak eskisi kadar kolay olmamaktadır.  Bunun temel nedeni insanların albümlerden çok trend olan tekli (single) çalışmalarına yönelmesi ve albüm çıkarmanın çok büyük maliyet getirmesidir. Bir albüm içinde ortalama 7 şarkı olduğunu düşünelim, bu durumda 2 tanesinin klip çekimi çalışması yapılsa, en düşük olarak 7 şarkı, 2 klip, 2 reklam pazarlama bütçesi en az 150.000 TL civarında bir maliyet oluşmaktadır.

Albüm Çıkarmak

Ayrıca kaset, cd, dvd gibi analog kayıt sistemleri de değerlerini yitirmektedir. Bu durumun, sanatsal açıdan değer kaybetme konusu üzerine uzun uzadıya konuşulabilir ama artık tüm bu tür işlerin dijital gerçekleştiği de bir gerçektir.

Bu yüzden daha çok sanatçılar single çalışmalarına yüklenmektedir ve bunları dijital ortamlarda yayınlatmaktadır. Şu yazıyı bir okuyun bu konuda: https://pazarlamasyon.com/muzikte-dijital-akim-ben-fero/

Müzik prodüksiyon nedir, ne değildir öğrenmek isterseniz: Müzik Prodüksiyon sayfamıza bekleriz.

Müzik prodüksiyon fiyatları linkimizden aranje fiyatları, mix ve mastering fiyatları ve klip çekimi fiyatları bütçelerini görebilirsiniz.

Şarkı Çıkarma Maliyeti

Şarkı çıkarma maliyeti, şarkının aranjörü, mix ve mastering’i kimin tarafından yapıldığı gibi etkenlere göre değişmektedir. Single bir şarkı çıkartmak en basitinden müzik prodüksiyon ve video prodüksiyon gibi yapım süreçleri ve reklam pazarlama gibi bedeller de göz önüne alındığında en düşük 25.000TL civarında olmaktadır.

Genel olarak en uygun bir klip çekimi fiyatı 10.000 TL, şarkının beste- söz müzik gibi tarafları en uygun 10.000TL, bir şarkının revizeleri kayıtları, mix ve masteringleri de toplamda 10.000 TL civarında olmaktadır. Eser işletme hakları, reklam ve yayınlama bedelleri manevi yıpranma süreçleri gibi süreçlerde göz önüne alınırsa fiyatlar toplamda 25.000TL- 30.000 TL civarında olmaktadır.

 

Dijital Albüm Çıkarmak” üzerine 6 düşünce

 • Mart 29, 2020, 10:40 pm
  Permalink

  Sormak istediğim bir kaç soru var
  1- Söz’ü müziği kendime ait olan 4 adet türkü var Bunları bir albüm yapabilir miyim?
  2- Bu türkülere klip yapabilir miyim?
  3- albüm ve 4 adet klip için toplam masrafım ne olur?

  Cevapla
 • Kasım 28, 2020, 8:57 am
  Permalink

  ABİ şuan elimde söz ve müziği bana ait olan 2 şarkım var R&B tarzında sadece şarkıları çıkartmak için kaç tl gerekir

  Cevapla
 • Kasım 28, 2020, 8:58 am
  Permalink

  he abi yazmayı unuttum 15 yaşındayım sorun olurmu yaştan? yukardakide bana ait yorum

  Cevapla
  • Aralık 2, 2020, 10:17 am
   Permalink

   Yaştan ziyade müziğin yapım süreci etkilemektedir. Mail’den ya da wp hattından ulaşabilirsiniz.

   Cevapla
 • Mart 22, 2021, 7:35 pm
  Permalink

  10 şarkı içeren bir rap albümü düşünüyorum herşeyi bana ait sadece bu reklam işi ve nasıl çıkacağı hakkında bilgim yok zaten bu iki konu için başvuracağım yaklaşık ne kadar eder

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir