Düğün Hikayesi Nedir?

düğün hikayesiDüğün Hikayesi Nedir?

Düğün hikayesi, adı üstünde bir düğünün, düğün öncesi hazırlıklarıyla birlikte oluşturduğu, önemsiz ayrıntılardan arındırılmış hikayesidir. Burada hikaye kavramını aslında film olarak da kullanmak mümkündür. Çünkü film ve video sanatı dışında diğer hiçbir sanat biçiminde filmdeki kadar gerçeğe yakın bir hikaye anlatmak mümkün değildir.

Düğün hikayesi, düğün belgesel, düğün klibi, düğün günü hikayesi şeklinde isimlerle de anılır. Düğün hikayesinde amaç bir çiftin hayatlarının belki de en önemli gününü anılaştırmak, muhafaza etmek istemeleridir.

Yaklaşık bundan 10 sene kadar önce, düğün öncesinde, çiftlerin hazırlıkları tamamlanmış bir şekilde dış mekanda çekimleri yapılırdı. Daha sonra da belirli kamera ve fotoğraf makineleri ile düğün sırasında videoları sürekli kayıt edilir, en önemli anlar da fotoğraf olarak çekilirdi.

Düğün hikayesi ise yukarıda bahsedilen klasik düğün medyalarının dışında bir çiftin, arkadaşlarına ve yakın çevrelerine sunabilecekleri yaratıcı bir film çeşididir. Çünkü bu filmde bir yönetmen bulunur ve düğün sırasındaki telaş ve kargaşa bulunmadığı için gelinler çok daha güzel, damatlar ise daha karizmatik görünebilirler. Önemli olan düğün öncesi yapılan bu çekimde profesyonel bir filmmişcesine bir kayıt yapmak ve bunu güzel bir kurgu- senaryo üzerinden montajlamaktır.

Düğün Hikayesi Neden Yapılmalıdır?

Düğün hikayesi, klasik bir çalışma değildir. Bazı önemli özellikleri bulunmaktadır:

  • Düğün hikayesi sayesinde elinizde 2-3 dklık çok güzel görüntülerden oluşan bir video bulunur.
  • Düğün klibi, klasik video çekimi gibi olmadığı için, insanlar izlerken sıkılmaz ve sizin düğününüze hayranlık duyarlar.
  • Düğün günü hikayesi maliyeti bir düğün düşünüldüğünde çok fazla değildir. Ömrünüzün en önemli günü için üstelik.
  • Düğün belgeseli içinde gelin ve damat, daha rahattırlar, ortaya çıkan video düğün içindeki videodan çok daha güzel olacağı kesindir.
  • Düğün belgeseli çekimlerinde genellikle dronelar kullanılır, videonun estetiği için çok önemlidir.
  • En önemlisi de düğün hikaye videosu yapanlarla, düğün günü- gecesini çekenler arasında nitelikli bir farklılık bulunur, düğün gecesi kameramanlar tarafından çekilir, düğün belgeseli ise yönetmen eşliğinde görüntü yönetmenleri tarafından çekilir.
  • Teknik araçlar özellikle kamera ve ışık sistemleri daha rahat kullanılabilir; bu yüzden düğün hikayeleri daha güzel- temiz bir görüntüye sahip olurlar.

Düğün Hikayesi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Düğün hikayesi fiyatlarında önemli olan çiftin ayırabileceği bütçedir. Bu özel günde çiftin bütçesine göre istenilen mekanda- istenilen kalitede bir film yakalanabilir.

Dikkatli olunması gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi fotoğraf çekimi yapan kişinin videoyu da çok iyi yapabileceği konusundaki algıdır. Fotoğraf çekimi yapan kişi, aynı anda video çekimi de yapamayacağı için bazı önemli anları kaçırır. Ayrıca video çekimi, fotoğraf çekiminden farklı bir tecrübe gerektirir, kamera hareketleri ve diğer aksesuarlar filmin havasını değiştirecek, estetik olmasını sağlayacaktır. Bu tecrübe ise bir fotoğrafçıda değil aksine, bir kameraman da bulunmaktadır.

Bu yüzden film konusunda bilgili olan kişi veya firmaların düğün hikayesini hazırlamaları daha profesyonel bir sonuç ortaya çıkacağının garantisidir.

meyfilm’in düğün hikayesi fiyatları sayfasından fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Share your thoughts