Klip Çekimi Detayları

klip-çekimi-detayları

Klip Çekimi Detayları

Klip çekimi, bir müzik sanatçısının bir eseri için hazırlanan film prodüksiyon işlevidir. Klip çekimi yaptırmak isteyen bir sanatçı hazırladığı müzik ile uyumlu bir görüntü kurgusu yakalamalıdır. Bunu sağlamak için de görsel alanda kendisini kanıtlamış bir yönetmenle çalışmak zorundadır.

Klip çekimi, sadece güzel görüntüler alınıp bu görüntülerin rastgele birleştirilmesi ile yapılan bir çalışma değildir. Klip çekilirken, doğru ve güzel planlar kaydedilir tabii, ama bu planlar belirli bir kurgu içerisinde birleştirilmelidir. Kurgu, bir klip için çok önemlidir.

Klip Çekimi: Hikaye

Klip çekimlerinde kurgu demek, hikaye demektir. Her şarkının bir hikayesi vardır, şarkının hikayesi olduğu gibi, klibin de hikayesi olmalıdır. Bir müzik sanatçısı bir şarkının söz ve müziğini hazırlarken ya da hazırlatırken belirli bir duygu parantezinde hareket etmektedir. Bu yüzden klip çekilirken de bu duygunun dışına çok çıkılmamalıdır.

Son dönemlerde yapılan bütün klipler, sadece güzel görüntüler ve ardı ardına birleştirilen görüntülerden oluşmaya başlamıştır. Nadir olarak bazı klipler modern hikaye anlatma sanatları kullanılarak çekilmektedir. Uzun metraj filmlerde olduğu gibi uzun uzadıya bir hikaye anlatmak olmasa da derdimiz, doğru bir kurgu ve doğal olarak hikaye ile klip çekilmeli ve bu kurguya göre montajlanmalıdır.

Klip Çekimi Fiyatları

 

Yabancı yönetmenlerin yaptığı iki tane ideal klip çekimi örneği:

Klip Çekimi Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.