Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/meyfilm/public_html/wp-content/themes/kalium-child/kalium-child.template#template on line 43
Oz_-Klip_Cekimi

Klip Çekimi İçin Mekan Tercihleri

Kısa-Film-Çekimi--O-Eski-MahalleKlip Çekimi İçin Mekan Tercihleri

Klip çekimi için mekan tercihleri yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de mekan tercihi konusudur. Her klibin kendine has bir dokusu vardır ve bu dokuyu sağlayan klipte kullanılan mekandır. Klip çekimi yapılmadan önce müziğin ruhu ve şarkı sözlerine uygun bir mekan seçimi yapılırsa klip ve müzik eserinin bütünlüklü bir armonisine ulaşılır.

Klip çekiminde hemen herkes istediği mekanlarda çalışmak isteyecektir lakin, bir çok mekanda özel izin alınması gerektiğinden bu çoğunlukla mümkün olamamaktadır. Bunun dışında klip çekimi için bir mekanın kullanılması o mekanın tamamen kapanması demek olacağından başka bir zorluk daha çıkmış olacaktır. Son olarak da her mekanın kendine ait bir bütçesi bulunur. Ücretsiz ve izinsiz bir yerde küçük ekipmanlarla çalışmış olsak bile bunun için ulaşım masrafları oluşacaktır.

Klip Çekiminde Mekan Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Klip çekimi için mekan araştırılması yapılmadan önce varsa menajer- yönetmen ve müzik sanatçısı arasında bir ortak kararla klibin ruhu yakalanmalıdır. Klip için eğer özel bir hikaye kullanılacaksa bu klibe uygun bir mekan bulunmalı eğer hikaye yerine özel mekanların içinde güzel görsellerle yapılan bir ritmik kurgu yapılacaksa ona göre farklı mekanlar seçilmelidir.

Klip çekimi maliyetli bir iştir. Bu yüzden prodüksiyon ekip ve ekipmanları belirlendikten sonra ana bütçeye bir de mekan ve ulaşım bedelleri eklenmelidir. Eğer uygun- ucuz- düşük bütçeli bir klip çekilmek isteniyorsa ona göre tanıdık mekanlarda çalışılmalıdır. Bütçe konusunda büyük bir hassasiyetimiz yok ise o zaman yönetmen ve eser sahibi uygun mekanı bulmak için arayış içine girmelidir.

Bu mekanlar örneğin;

Eş, dost, tanıdık, akrabanın ev, ofis, rezidans ya da müstakil evleri,

Küçük ekipmanlarla hızlıca çekim yapılabilecek ormanlık alanlar (Fatih, Belgrad, Şile Sahili)

Kiralık villa, rezidans, müstakil evler,

Özellikle bir çok klibin çekildiği stüdyolar (Beykoz Ayakkabı Fabrikası, Ümraniye, Tem, Daha Küçük Fotoğraf Stüdyoları)

gibi mekanlar olabilmektedir.

Klip Çekimi Fiyatları ve Mekan Tercihi

Klip çekimi fiyatları konusunu en çok etkileyen şey klibi kimin çektiği, yani yönetmen bütçesidir. Daha sonra kullanılan kamera ve ışık ihtiyaçları ve en son olarak da mekan tercihidir. Büyük ekip ve ekipmanlarla çalışırken izinsiz çekim yapmak çok zor olacağından genellikle stüdyo ya da villa ev kiralama gibi opsiyonlar kullanılmaktadır.

Önemli olan müziğin ruhunu yakalamak ve mekanı ona göre belirlemektir.

Share your thoughts