Reklam Filmi Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Reklam Filmi Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?Reklam Filmi Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Reklam filmi çekimi, diğer film prodüksiyon araçlarına oranla film sürecinde daha kısa ve yaratıcı bir film çalışmasıdır. Reklam filmi çalışmasında dikkatli olunması gereken en önemli unsur, reklam filmi fikridir. Reklam filmi fikri de eşittir, reklam filmi senaryosudur.

Youtube gibi video izleme platformlarında video öncesi yayınlanan reklam filmleri bulunmaktadır. Bu reklam filmi çalışmaları eğer kişi o reklamla ilgilenmiyorsa maksimum 5 saniye gösterilmektedir. Yani kısaca dolaylı bir pazarlama yöntemi olarak bu tür bir video reklamla maksimum 5 saniye içerisinde hedef kitlenize ulaşmanız gerekmektedir.

5 saniye sizi izlemeyi başaran ve bu 5 sny’nin devamında ne olduğunu merak eden kişilere ulaşmak da doğal olarak büyük bir ön hazırlık isteyecektir.

Reklam Filmi Çekiminde Hedef Kitleler

Yaptığınız reklam filmi çalışmasını temelde 3 farklı hedef kitleye sunabilirsiniz:

  • Reklam Konunuzla Direkt Alakalı Olan Kişiler
  • Reklam Konunuzla Uzaktan Alakalı Kişiler
  • Reklam Konunuzla Hiç Alakalı Olmayan Kişiler

Reklam filmi çekimi, doğal olarak yukarıdaki birinci ve ikinci hedef kitleye ulaşmak adına yapılmaktadır. Bir kişi- kurum ya da firma satın alma görevlisi kendisi ya da firması için bir ürüne ihtiyaç duyuyorsa, bu ürünün üreticileri ya da bu ürünün muadilleri ile ilgili araştırma yapmaya başlar.

Bu araştırma sırasında reklam filmi ile dikkat çeken bir firma, hizmet ya da ürünü konusunda belirli bir kaliteyi yakalayabilmişse, reklam filminin ilgi çekici ya da kaliteli olmasından dolayı araştırma sırasında direkt ilgi odağı olmayı başaracaktır. Reklam filmi konunuzla direkt alakalı kişileri bu anlamda etkilemenin en önemli yolu zekice kurgulanmış bir reklam filmi sunmaktır.

Eğer bir firma- kişi ya da kurum hali hazırda bir ürün ya da hizmet temin ediyorsa ve siz de reklam veren olarak bu ürün ya da hizmeti pazarlıyorsanız, bu firmanın dikkatini de reklam filminizle çekebilirsiniz. Acil ve doğrudan bir pazarlama olmasa da orta vadede reklam filminiz akılda kalacak ve uzaktan alakalı kişi ya da kurumlar için geleceğe yatırım yapabileceksiniz.

Reklam filminizle hiç alakalı olmayan kişilerle iletişiminiz ise marka bilinirliği babında kurumsal bir vizyon sağlamaya yönelik olacaktır.

Reklam Filmi Çekimi ve Doğru Hedef Kitle, Doğru Medya Platformu

Reklam filmi çalışmanız yaratıcı ve kendini anlatabilir durumdaysa, artık bu reklam filmiyle kimlere, hangi kanaldan ulaşabileceğinizi düşünmeye koyulacaksınız.

Online platformlar, televizyon reklamları, radyo reklamları, doğrudan pazarlama da sunum. Bu kanallardan hangisiyle yola çıkacağınız ya da hangisine daha fazla bütçe ayıracağınız konusunda ayrı bir makale, onu da bir diğer yazımıza bırakalım.

Örnek Reklam Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.