Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/meyfilm/public_html/wp-content/themes/kalium-child/kalium-child.template#template on line 43

Reklam Prodüksiyon Şirketleri

Reklam Prodüksiyon ŞirketleriReklam Prodüksiyon Şirketleri

Reklam prodüksiyon şirketleri, reklam filmi çekimi, reklam filmi hazırlama gibi konulara odaklanmış film-video prodüksiyon ajanslarıdır. En önemli özellikleri diğer film-video prodüksiyon hizmetlerinden özellikle reklam filmi ve tanıtım filmi çekimi gibi hizmetlerde tecrübeli olmalıdır.

Reklam prodüksiyon şirketi olan bir firma, daha net, sade ve ilgi çekici- yaratıcı film hizmeti olan reklam filmine odaklanır. Reklam filmi fikri, yani proje bazında senaryo bir reklam ajansından ya da prodüksiyon şirketinin içinden de yazılabilir. Burada önemli olan bir metin yazarının oluşturduğu fikir ile- reklam filmi senaryosu arasında önemli farklılıkların bulunmasıdır.

Bu yüzden reklam ajansında oluşturulacak temel fikir bir prodüksiyon şirketi çalışanı özellikle senarist ya da yönetmen tarafından bir film fikrine dönüştürülmelidir. Gerçekçi olabilmek, herhangi bir filmin prodüksiyonu açısından çok değerlidir.

Reklam Filmi Çekimi: Reklam Filmi Bütçesi

Reklam filmi çekimi, diğer prodüksiyon işleri gibi değildir, en önemlisi reklam filmi kısa süreli ve hafızalarda yer edici olmak zorundadır. Bu yüzden bir reklam fikrinin doğru ellerde oluşturulması gerekmektedir. Bunun dışında her yaratıcı fikir de bir müşteri için uygun olmayabilir. Yine bu yüzden müşteri hedef kitlesi, piyasa rekabeti ve sosyolojik koşullar reklam fikrini yaratırken her açıdan dikkatlice ele alınmalıdır.

Reklam filmi bütçeleri, reklam ajansları üzerinden düşünüldüğünde yüksek olacaktır, bunun nedeni bir firmanın tanınması sürecinde reklam ajansları çok fazla mesai tüketmektedir. Reklam ajansı içindeki çalışanların hakkının da verilmesi gerektiğinden dolayı bir film çekiminde bulunmasalar da bir hizmet bedeli olarak reklam filmi bütçesinin içine yerleştirilirler.

Son zamanlarda en çok beğenilen reklam filmleri: https://onedio.com/haber/youtube-a-gore-son-10-yilin-en-iyi-20-reklam-filmi-520988

Reklam Prodüksiyon Bütçesi

Reklam ajansları üzerinden oluşturulan fikirler genel olarak daha verimli olmaktadır. Lakin, video prodüksiyon yani reklam prodüksiyon bütçesinin üstüne temel reklam ajansı giderleri de eklenmektedir. Yani bir reklam prodüksiyon firmasının verdiği bütçe 200.000TL ise bir ajans üzerinden bu reklam filmi 2 katı bütçelere ulaşabilmektedir.

Bir ajans, reklam filmi üzerinden değil de verdiği hizmet üzerinden bütçelendirme yaptığı için reklam filmi çektirmek isteyen bir firma reklam prodüksiyonu konusunda deneyimli bir video prodüksiyon firması ile direkt olarak iletişime geçebilir. Bu sayede bütçeleri düşürebilir.

Ama burada şunu da unutmamak gerekir ki, reklam ajansları uzun süreli birliktelik kurarlar ve bu uzun süreli birliktelik firmanın tanınması ve kavranması için hayatidir. Bu durumda ortaya çıkacak sonuç, eğer firmanın kurumsal iletişim uzmanları reklamlıcık konusunda deneyimli değilse hüsran ile de sonuçlanabilir.

Reklam deneyimi olan meyfilm gibi firmalarda bu sonuç çok daha iyi düzeylere ulaşabilmektedir.

Unutmamak gerekir ki, reklam filmi prodüksiyonu sadece teknik bir üretim değildir, estetik deneyimi de gerektirir.

Share your thoughts