[ultimate_heading main_heading=”Senaryo Kursu” heading_tag=”h1″ alignment=”left” spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”inset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading][ultimate_spacer height=”20″]

Sinema Kursu- Film Production in TurkeySenaryo Kursu- meyfilm Film Yapım ve Eğitim Hizmetleri

meyfilm yaklaşık 12 yıldır sinema sektörü içinde farkındalık oluşturmak adına alternatif sinema eğitimleri düzenleyen ve eğitim alan her yaştan katılımcısının da katkılarıyla sinema sektörüne profesyonel ürünler sunan bir film yapım ve eğitim hizmetleri firmasıdır.

meyfilm Senaryo Kurslarının Farkı Nedir?

6 Uzun Metraj Film, 100’e yakın Kısa Metraj Film, 300 reklam, tanıtım, animasyon ve klip çalışması gerçekleştirmiş profesyonellerden eğitim alacaksınız.

Ulusal ve uluslararası bir çok festivalde yönetmen, görüntü yönetmeni, senarist olarak ödül kazanmış bir ekiple çalışacaksınız.

Pratik faaliyetler dışında 10.000 sayfaya yakın makale, film eleştirisi, senaryo yazımı gerçekleştirmiş eğitmenler teorik eğitimlerinizi tamamlayacak.

Aldığınız  teorik eğitimi pratik faaliyetler neticesinde derinlemesine kavrama fırsatı yakalayacaksınız.

Genel ayrım olarak kabul gören festival-sanat sineması ve gişe-seyirci sineması arasındaki uçurumu iki tarafta da deneyimi olan eğitmenler vasıtasıyla kapatacaksınız.

Film sektöründe aktif olarak çalışan kişilerle tanışma fırsatı bulacaksınız, bu sayede belki de aktif ticaretin en önemli unsuru olan networking çalışmalarınız eğitimler sırasında başlamış olacak.

Eğitiminiz sırasında meyfilm ekibinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak profesyonel film çalışmalarına stajyer olarak katılabileceksiniz. Genel olarak başarılı bulunmanız durumunda bizimle çalışma fırsatı yakalayacaksınız.

Sektör çalışanı olmak istemezseniz de eğitimin sonunda film yapımı ya da film analizi konusunda nitelikli bilgi birikimine sahip olacaksınız.

Sektörün Klip Çekimi, Reklam Filmi Çekimi, Tanıtım Filmi Çekimi, Animasyon ve İnfografik Hazırlama, Belgesel, Uzun Metraj ve Kısa Metraj Film Çekimi ya da Film Eleştirisi alanlarının hangisinde yer almak isterseniz ona göre yönlendirilecek ve sektöre bu doğrultuda adım atabileceksiniz.

Acıbadem Hastanaleri, Vodafone, Daleel Petroleum, CC Energy, İstanbul Üniversitesi, Arena Bilgisayar gibi önemli ulusal ve uluslararası markalarla iş yapma tecrübesi bulunan bir ekiple çalışacaksınız.

* Eğitmen Mehmet Emin Yıldırım‘dır. Asistan Melih Kaan Adıgüzel’dir.

[ultimate_pricing design_style=”design05″ color_scheme=”gray” package_heading=”meyfilm Senaryo Kursu” package_sub_heading=”Atölye Başlangıç Tarihi: 20 Temmuz 2019 Cumartesi” package_price=”2.000 TL+KDV” subheading_font_color=”#4285bf” price_font_style=”font-style:italic;” subheading_font_style=”text-decoration:underline;,font-style:italic;” subheading_font_size=”desktop:16px;”]Katılımcı Sayısı: 3-8 Arası

Atölye Biçimi: Cumartesi 10:00- 14:00 Saatleri Arası- 8 Hafta

Toplam Ders Saati: Toplamda  32 Saat

Yaş Sınırı: Yok

Kimler Katılabilir: Konuya İlgi Duyan Herkes

Ders Telafi İmkanı: Var (Diğer Atölye Gruplarına Katılarak)

Sertifika: Var (meyfilm Eğitim Sertifikası)

Ödeme Türü: Havale, Kredi Kartı

Derslik Adresi: Caferağa Mah. Bahariye Cad. Sakızgülü Sk. Beyaz Saray Apt. B Blok No:30 K:3 D:6 Kadıköy/ İstanbul[/ultimate_pricing]

meyfilm Senaryo Kursu

Eğitim Koordinatörü: Mehmet Şenkal

E-Mail: info@meyfilm.com

Mobil: 0 212 243 5003, 0 216 504 6560, 0 505 851 3051

Instagram, Facebook, Twitter

Derslik Adresi:  Caferağa Mah. Bahariye Cad. Sakızgülü Sk. Beyaz Saray Apt. B Blok No:30 K:3 D:6 Kadıköy/ İstanbul

 • Kadıköy Boğa Heykeli’nden Moda Semti’ne doğru Bahariye Caddesi üzerinden ilerleyin, Süreyya Operasını geçtikten sonra karşı caddede sağ tarafta bulunan Turkcell bayisinin 3. Katı.
 • Reks Sineması’nın bulunduğu sokak.

Bazı Uzun Metraj, Kısa Metraj ve Belgesel Filmi Projelerimiz :

Bütün İşler 

[ultimate_spacer height=”20″]
[ultimate_spacer height=”20″][ultimate_heading main_heading=”Öğrencilerimizden Yorumlar” alignment=”left” spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”inset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading][ultimate_spacer height=”20″]

Atölyelerimiz Hakkında Yapılan Tüm Yorumlar

Tüm Yorumlar

Mertkan Arat (Oyuncu, 30)

Atölyeye katılmadan önce film izlerken bende herkes gibi ilk başta yorumsuz, ön yargısız, sade bir şekilde izler ondan sonra bende bıraktığı his üzerinden yorum yapar veya tartışırdım. Filmde hiç düşünmediğim, gözden kaçırdığım ayrıntıların aslında ne kadar da önemli olduğunu meyfilm atölyesinde fark ettim. Bir yönetmenin ve ekibinin dikkat etmesi gereken o kadar çok şey olduğunu ilk başta anlayamıyorsunuz, tabii bu zamanla çok film izlemeyle alakalı ama bunu ilk başta düzgün bir yol gösteren ekipten öğrenmek inanılmaz derecede ileriye götürdü beni… Aslında bu bakış açısıyla alakalı bir şey, hatta ”ne alakası var” diyenler de mutlaka olacaktır ama bence kendime kattığım her artı değer mutlaka bir yerlerde karşıma çıkacaktır. Teşekkürler…

Ünal Mammadov (Üniversite Öğrencisi, 22)

Neredeyse bir sinema okulunun insana bir ders sezonunda verebileceği bilgiyi, 3 hafta içinde Mehmet Emin hocamdan aldım. Katıldığım ilk kurs olmasına rağmen, şu an kendimi yeterince bilgili ve sinemaya hazır hissediyorum. İyi bir kurs insana yazacak konu ya da öykü vermez ya da herhangi sihirli bir başarı formülü. İyi bir kurs insana kendi sihirli formülünu bulmak için ter dökmeyi öğretir. Gece uykudan kalkıp senaryoyu bitirmediğim için vicdan azabı çekiyorsam, bilgisayarın başına geçip, gözlerim kapanana kadar yazmaya devam ediyorsam demek ki; meyfilm`de bana ter dökmeyi öğretmişler. Teşekkürler Mehmet Emin Hocam !

Hüseyin Ersin Ferat (Yönetmen, 31)

Bana yapmam gerekeni kısa ve öz anlatan meyfilm’e teşekkür ediyorum. meyfilm atölyelerinin sinema adına gerçekten bir şeyler yapmak isteyen herkese yardımcı olacağını düşünüyorum. Mehmet Emin hocamın katılımcılara bir arkadaş gibi olan yaklaşımını unutmayacağım. Eğer ileride sinemada bir yerlere gelirsem, bu büyük adım; meyfilm’de attığım sinema temeli sayesinde olacaktır.

Özlem Baydar (Sinema-TV Öğrencisi, 21)

meyfilm’e ilk gittiğim gün oradakileri hemen sevmem ve kendime yakın hissetmem benim açımdan tuhaftır:) Girdiği ortamlara hemen uyum sağlayamayan soğuk yapılı biri olmanın verdiği uzaklığı meyfilm’de hiç hissetmedim. Saygılı ve samimi davranışlarının yanı sıra, sinemanın teknik ve entelektüel boyutunu çok iyi bilen ve bunu öğretmek için hevesli genç yönetmenimiz Mehmet Emin Yıldırım’ı mutlaka tanımak gerektiğini düşünüyorum. meyfilm’e yolunuz düşerse bilin ki, derinlikli bir sinema öğretisinin içindesinizdir. Yaşamı anlamlandırma arayışında, içsel yolculuklarda, ruhsal dönüşümlerde sinemanın ne kadar büyük bir katkısı olduğunu bir tek meyfilm’de öğrendim, meyfilm’de emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Mustafa Çalışır (Bankacı, 38)

meyfilm’e neden gitmelisiniz;

Mehmet emin hoca yaşça genç belki ama sinema tarihi, kuramları ve en önemlisi uygulamaları konusunda oldukça bilgili ve tecrübeli. Yüksek enerjisi ve sinemaya olan aşkı ile bizlere bildiklerini hep bu şekli ile 3 boyutlu aktardı ve bizler de dersleri böylece ilgi ile takip ederek sinemanın 1900′ lerden bugünlere nasıl geldiğini, hangi ünlü yönetmenlerin ne gibi katkılar sağladığını ve biz günümüzde o yapılanları artık nasıl yapıyoruz, yapmalıyızı öğrenmiş olduk..

çok güzel bir yerde, ara kafenin solundan aşağı salın, wii barı geçince sağda

5,6 kişi olur ort, kişiye özel gibi sinema eğitimi, arada teras sigara çay keyfi

senaryo şeklen nasıl olmalı, ışık açıları, ses ve uygulamaları, slr kameralar ve video özellikleri

fiyat çok uygun, içerik de dolu olduğundan bittiğinde 2 katını da verseydim çok değilmiş diyeceksiniz.

izlediğiniz filmi yönetmen gözüyle de görebilmek ve daha iyi anlayabilmek için..

tabii ki ilginiz varsa (sanırım var ki burayı okuyorsunuz) kendi filminizi çekebilmek için..

Mustafa Efelti (Yönetmen, 35)

meyfilm’in en güzel tarafı, kursta teorik ve pratik bilgiler edindikten sonra, eğer kısa ya da uzun metraj bir film çekme hayaliniz varsa ve bu hayal sizin için imkansıza yakınsa, işte orda mey film size en büyük yardımı sunmaya hazır vaziyette beklemekte oluyor. Bir filmin bütün katmanları ile ilgili size sunulan bu destek, filminizi yapmanızda size verilebilecek en büyük destek oluyor. Büyük bir hayal, gerçekleşmeye başlıyor böylece. Şu an uzun metraj film çekimlerinin hazırlıklarına meyfilm’in destekleri ile devam etmekteyim ve yine onların destekleri ile filmin çekimlerine çok yakında başlamış olacağız.

[ultimate_spacer height=”20″]

Bazı Klip Çalışmalarımız:

Tüm Çalışmalar

[ultimate_spacer height=”20″]
[ultimate_heading main_heading=”SENARYO KURSU- DERS İÇERİĞİ” alignment=”left” spacer=”line_only” spacer_position=”bottom” line_style=”inset” line_height=”3″ line_color=”#1e73be”][/ultimate_heading]

Senaryo Kursu- Detaylı Ders İçeriği

 • Hedef Odaklı Üretim Süreci
  • Dizi Filmler ile Sosyolojik İncelemeler
  • Tv Filmleri ile Maddi Kaynaklar
  • Sinema Filmleri ile Bakanlık Süreci
  • Reklam Metin Yazarlığı
 • Yaratıcı Eylemi Tanımak
  • Yaratıcı Sürecin Takip Edilmesi
  • Programlı Yazmak İçin Öneriler
 • Görsel Fikir Nedir?
 • Edebi Fikir ve Görsel Fikir Farklılıkları Nelerdir?
  • Edebi Fikir Taslağı Olarak Senaryo:
   • Senaryo Yazımın Temel Prensipleri
   • Epik ve Dramatik Anlatı Farklılıkları
   • Epik Tipler, Dramatik Karakterler
   • Öyküleme Teknikleri
   • Sinema ve Edebiyat Benzeşkesi
   • Olay ve Durum (Hal) Sineması
  • Olay Örgülü Öyküleme Tekniği
   • Klasik Akım (Main Stream) Filmleri ve Yönetmenleri
   • David Fincher’in Se7en Filminin İncelenmesi
  • Minimal Olay Örgülü Öyküleme Tekniği
   • Durum Öyküleri (Anton Cehov, Maksim Gorki, Ernest Hemingway)
   • Durum Öykülerinin Görsel Aktarımı
   • Minimal Olay Örgülü Film Yönetmenleri
   • Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da (Once Upon a Time in Anatolia) Filminin İncelenmesi
  • Olay Örgüsüz Öyküleme Tekniği
   • Kolaj Filmler
   • Görsel Taslak Üzerinden Anlatı
   • Olay Örgüsüz Filmler ve Yönetmenleri
   • Jean Luc-Godard’ın A bout de Souffle (Serseri Aşıklar) Filminin İncelenmesi
  • Görsel Fikir Taslağı Olarak Senaryo:
   • Senaryosuz Film
   • Durum ve Olay Öykülerinin Aşkınlığı
   • Görsel Biçimleme; Metafor, İmge ve Simge Aşamaları
   • Görsel Düşünce+Görsel Sinema Fikri Uygulaması
 • Senaryo Kursu: Dramatik Gelenek ve Toplumbilimsel Analizi
  • Dionisos Şenlikleri ve Homojen-Heterojen Antik Yunan Toplumu İlişkisi
  • Aiskhülos, Sofakles, Evrüpides ve Dramatik Anlatımın Oluşum Süreci
  • Dramatik Geleneğin Hollywood Sinemasına Dolaylı Etkileri
  • Aristotales ve Poetik Sınırlamalar
  • Fransız Edebiyatçılarının Üç Birlik Kanunu
 • Senaryo Kursu: Senaryo Yazımı
  • Edebi Fikrin Görsel Fikre Aşkınlanması
  • Klasik Senaryo Yazım Disiplini
   • Film Fikri
   • Sinopsis
   • Öyküleme
   • Geliştirim Aşaması
   • Olay Örgülü Öyküleme
   • Tretman
   • Sıralı Tretman
   • Senaryo Oluşumu
   • Olay Örgülü Öyküleme ve Durum Hikayelerinin Karakterleri
   • Diyalog Yazımı
   • Uzun Metraj ve Kısa Metraj Film Senaryosu Farklılıkları
   • Önemli Örnekler ile Uzun Metraj Film İncelemeleri
 • Dramatik Anlatıda Hazır Veriler
  • Başlama Noktası ve Senaryonun Akışı
  • Gerçekçilik ve Özdeşleşme Türleri
  • Öyküleme ve Olay Örgülü Öyküleme Farklılıkları
  • Seyirciyi Göz Önünde Bulundurma Problemi
 • Karakter Yaratımı
  • Karakter, Çelişki, Olay-Olgu, Çatışma ve Edim- Eylem İlişkisi
   • Kişilik Duygusu
   • Motivasyon, İstem, Hedef, Amaç: Kişisel Arzu
   • Ana Karakterler (Protagonist) ve Yan Karakterler ( Antagonist)
   • Karakterlerin Gelişim Yönleri ve Dramatik Sonuç
   • Yüzeysel Aktivite ve Basit Karakter
   • İnandırıcı Eylem ve Güçlü Karakter
 • Senaryo Kursu: Pratik Çalışmalar
  • Reklam Filmleri ve Senaryoları
  • Belgesel Filmler ve Senaryoları
  • Tanıtım, Spot ve Viral Filmler ve Senaryoları
 • Diyalog ve Ortam Müziği
  • Diyalog Tekniği ve Karakteri Konuşturmak
  • Önemli Filmlerden Diyalog Örnekleri
  • Müziğin Kullanımı
 • Uyarlama Yapısı
  • Uyarlama Problemleri
  • Edebiyatçı ve Sinemacı Farkları
  • Görsel- İşitsel Dönüşüm
[ultimate_spacer height=”20″][ultimate_spacer height=”20″]
[ultimate_spacer height=”20″]

Bazı Reklam, Tanıtım ve Kamu Spotu Çalışmalarımız

Tüm İşler

[ultimate_spacer height=”20″]
[ultimate_spacer height=”20″]

Bazı Animasyon Çalışmalarımız

Tüm İşler

[ultimate_spacer height=”20″]